Diyabet Okulumuz Hizmete Açılmıştır.
15 Şubat 2024

Diyabet Nedir ?


Diyabet; sık görülen, kontrol altında tutulmazsa erken yaşta ölümlere ve organ kayıplarına yol açan, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Yaşam boyu izlem ve tedavi gerektirir. Diyabet gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde giderek artmaktadır. Günümüzde küresel boyutta diyabet salgınından bahsedilmektedir. Ülkemizde de diyabet hızla artmaktadır. Nüfus artışı, yaşam süresinin uzaması, kentleşme, yaşam tarzı değişiklikleri (sağlıksız beslenme, fiziksel aktivite azlığı) gibi etkenler diyabetin hızla artmasında rol almaktadır.

 

Diyabet Okulumuz


Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen “Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı” diyabetli hasta eğitimlerinin diyabet okulu adı altında standardize edilmesi planlandı. Bu kapsamda hastanemizde, 17.11.2021’den itibaren diyabetli bireyler ve yakınlarına yönelik ‘Diyabet Okulu’ hizmete açıldı.  Amacımız diyabetli bireylerimizin interaktif katılımını ve hastalık hakkında bilinçlenmesini sağlamaktır. Eğitimlerimizde diyabetli bireylerin gündelik hayatta karşılaştığı sorunlar, diyabetin organlar üzerinde yapacağı olumsuz etkiler ve hasarların önlenmesi, diyabetli bireylerde beslenmede nelere dikkat edeceği, egzersizin önemi insülin uygulamaları, evde kan şekeri takibi ile ilgili konularda bilgi verilmektedir. Diyabetin tedavi bileşenlerinden biri de eğitimdir. Bu nedenle tüm diyabetli bireylerin eğitim alması önerilmektedir.
Eğitimlerimize katılmak ve bilgi almak isteyen hasta ve hasta yakınlarımız; hastanemizi  0 542 72 00 / 1366 numaralı telefonumuzu arayarak Diyabet Eğitim Hemşiremiz Tuğba ÇETİN ile görüşebilirler.